Kościół Św. Jakuba w Małujowicach


Małujowice, położone w województwie opolskim, powiecie brzeskim, to mała wieś, której nazwa prawdopodobnie wywodzi się od polskiego terminu oznaczającego „coś małego”. W tym skromnym miejscu znajduje się wyjątkowy zabytek historyczny – Kościół św. Jakuba Apostoła, który od dawna przyciąga liczne pielgrzymki i turystów z różnych zakątków globu. Uznawany jest za unikatowy w skali całego kraju.

Największą atrakcją Małujowickiego kościoła są jego imponujące gotyckie polichromie, które powstawały od końca XIV wieku aż do około 1483 roku oraz w kolejnych latach. Zajmują one ponad 1000 m² powierzchni i ozdabiają ściany prezbiterium, nawy, sklepienia, konsole, służki z głowicami, żebra i zworniki, glify okien oraz tęcze. Kościół ten wyróżnia się autentycznym charakterem i znaczną wartością artystyczną. Polichromie te są dziełem wybitnych warsztatów śląskich i czeskich, co podkreślają badacze zajmujący się gotykiem. Ich dobry stan zachowania oraz bogaty program ikonograficzny (tzw. Biblia Pauperum) są również godne uwagi.
edw
Wnętrze kościoła zachwyca także piętnastowiecznym stropem patronowym, który jest jednym z najstarszych i najbardziej imponujących w Polsce (o powierzchni 258 m² malowideł na około 640 drewnianych deskach). Oprócz tego, dekoracja rzeźbiarska portalu zachodniego z XIV wieku wyróżnia się bogactwem form, treściowych wątków i symboli, stanowiąc istotny element wartości artystycznej tego miejsca, podobnie jak dwa częściowo zrekonstruowane skromniejsze portale.
Kościół ten ma także wielkie znaczenie historyczne, będąc świadkiem burzliwej historii Śląska i związany z wieloma wybitnymi postaciami historycznymi. Funkcjonuje nieprzerwanie od wieków, zachowując przy tym swoją oryginalną substancję materialną.

Jeśli szukasz miejsca, które zaskoczy Cię swoją wyjątkowością i zachwyci swoim pięknem oraz historią, to kościół w Małujowicach jest niezaprzeczalnie miejscem, które warto odwiedzić.

Scroll to Top